Folik asit, hamileler için en çok tavsiye edilen vitaminler arasında yer alır. Folik asit, B grubu vitaminleri arasında yer alır ve folic acid, B9, vitamin Bc , folasin folik asitin bilinen diğer adlarıdır. Folikasiti doğal olarak ıspanak, ceviz, yumurta, karaciğer, fındık, fıstık, ay çiçeği ve baklagillerde bolca bulunur. Ama sadece bu besinleri tüketerek hamilelikte folik asit ihtiyacınızı karşılamanız mümkün değildir.

Folik asit eksikliği, bebeklerde anomali riskini azaltmak için gerekli bir vitamindir. Bu vitaminin her hamilelikte önerilmesinin asıl sebebi, folik asiti kullananlarda kullanmayanlara göre bazıanoalilerin daha çok görülmesinden kaynaklanıyor. Bu durum halk arasında bebeğin sırtında açıklık olarak da isimlendirilir. Folik asitten daha çok fayda sağlamak için folik asit kullanıma hamile kaldığınız zaman değil, hamile kalmadan 3 ay önce başlamanız gerekir. Ne zaman hamile kalacağınızı kesin olarak bilemeyeceğiniz için hamile kalma kararı alan kadınların o andan itibaren folik asit kullanımına başlaması gerekir.

3 ay içinde hamile kalmasanız bile folik asitin uzun bir süre kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Folik asit kullanımına hamileliğin 3. Ayı bitene kadar devam edilmelidir. Bazı günlerde içmeyi unutsanız bile herhangi bir sakınca oluşturmaz. Fakat doktorunuzun tavsiye ettiği dozda her gün kullanmanız sağlığınız için daha faydalı olacaktır. İnsanların günde 0.4 miligram folik asit alması ideal olarak söyleniyor.