Kalori Hesaplayarak Zayıflamak Mümkün!

Zayıflamak isteyenlerin dönem-dönem kalori hesabı yapan programlarla diyete ve spora devam ettiğini görüyoruz. Kalori hesabında günlük alınması gereken kalori ihtiyacı hesaplanmakta, aşırı kalori tüketiminin önüne geçilerek istenen kiloya kısa sürede ulaşmak amaçlanmaktadır.

Kalori Hesabı Nasıl Yapılır?

Kalori hesabında cinsiyet, yaş, boy ve kilo yanında yaşam tarzını soran programlar bulunuyor. Güzellik uzmanı olarak kalori hesabı yapmanızı fakat bunu bir uzman kontrolünde yürütmenizi öneriyoruz. Çünkü aynı boy, kilo ve yaşta olan iki kadın için en önemli kriter sağlık durumudur. Kan değerleri, herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığı araştırılmalı, işinin ehli bir diyetisyen eşliğinde zayıflama programı yapılmalıdır.

Kilo Vermek İçin Günde Kaç Kalori Almalı?

Aslında önemli olan aldığınız kalori değil aşırıya kaçmamak kaydı ile alınan kalorinin yakılmasıdır. Kalori yakmak için monoton yaşamdan uzak durmak ve hareketli bir yaşam tarzını benimsemek gerekir. Sağlık ve kişisel bakımönerileri içinde dengeli beslenmek ve egzersiz ilk sırada yer alır. Ortalama 1900-2000 kalori fazla hareketli olmayan biri için yeterlidir. Egzersiz yapan veya hareketli bir insan içinse günlük kalori ihtiyacı 2300-2400 civarıdır. Tabi bu kilo sorunu olmayanlar için geçerli. En azından kilo almaya devam etmemek için öngörülen kalori miktarı aşılmamalıdır.

Kalori Hesabı İle Kilo Verilemiyor

Nedeni aslında çok bariz. Bir düşünün, günlük kalori ihtiyacınızı sadece şeker, çikolata veya dondurma ile gideriyorsunuz ve asıl ihtiyacınız olan protein ve vitaminleri almıyorsunuz. Bu durumda kalori hesabından çok alınan gıdanın içeriği önemlidir. Güzellik sırları içinde dengeli beslenmenin önemini unutmadan sadece kalori hesabı yaparak vücut dengesini bozmadan kilo vermek en sağlıklısıdır. Öğünlerde bol salata, protein ve ihtiyacınız kadar karbonhidrat ve yağ olmalıdır.

Zayıflama Sürecinde de Vücudun Enerjiye İhtiyacı Var

Sağlıksız diyetler, kalori hesabı veya sık-sık diyeti bozup tekrar başlamak vücut dengesini bozan alışkanlıklardır. Zayıflama döneminde de vücudun enerjiye ihtiyacı olduğu unutulmamalı, sadece kalori kısıtlaması ile zayıflanmamalıdır. Gereğinden fazla enerji alımı nasıl kilo almaya neden oluyorsa, ihtiyacın altında bir enerji alımı da sağlıksız zayıflamaya neden olur. Enerji dengenizi gözden geçirmek ve sağlıklı zayıflamak için mutlaka bir uzmana danışın.

 

Bir cevap yazın