Gripten Korunmanın Doğal Yolları

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin ne kadar çabuk hasta olduğunu gözlemlemişsinizdir. Hasta olmadan geçirilecek bir kışın yolu sağlıklı beslenmeden geçiyor. Bunun için tükettiğimiz gıdalara dikkat etmeniz ve çeşitli besinleri tüketmeye özen göstermeniz gerekir. Vücudunuzun zayıf bir anında özellikle gribal enfeksiyonlarına ve soğuk algınlığına karşı davetiye çıkarmış olursunuz .

Gribe iyi gelen yiyecekler nelermiş, hemen göz atalım:

Portakal suyu:

Soğuk havalarda kendinizi çok halsiz ve yorgun hissedersiniz. Bunun en büyük ilacı ise, C vitaminidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren portakal suyu , C vitamini , kalsiyum ve potasyum bakımından oldukça zengindir. Kış mevsiminde grip ve soğuk algınlıklarına karşı bolca kullanılmalıdır.

Tavuk suyu:

Kış mevsiminin vazgeçilmezi tavuk suyu çorbanın gribe karşı çok iyi geldiği uzmanlarca da belirlenmiştir. Bakteri ve virüslerin çoğalmasını engellemektedir.

Nar suyu:

C vitamini, magnezyum, fosfor ve potasyum barındırır . Vitamin ve mineral bakımından çok zengin olan nar suyu .Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi antioksidan yönünden fazlasıyla zengindir. Hücre yenileyici özelliği sayesinde kansere karşı da koruyucu etki oluşturmaktadır.

Sarımsak:

Doğal antibiyotiktir . Gribe karşı da kullanılır ve vücut direncini arttırır.

Elma suyu:

E vitamini bakımından çok zengindir .Bedensel yorgunluğu gidermekle kalmaz. Zihinsel yorgunluğa da çok iyi gelir. Gribe karşı da elma tüketilmesi önerilir.

Vişne suyu:

Ağrı kesici özelliği vardır . A vitamini deposudur.

Kayısı:

Kan yapımında adı anılan meyvelerden biridir. A, E, B3 vitaminlerini barındırır. 8-10 tane kuru kayısı bir yetişkinin günlük A vitamini ihtiyacını karşılayabilir .

Muz:

Gripte görülen mide bulantılarına iyi gelir. Özellikle çocuklarda soğuk algınlığı döneminde görülen mide problemlerinde kullanılır.

Sıcak çay:

Ihlamur , yeşil ve siyah çay gribe iyi gelmektedir . Özellikle bal ve limon ilave edilerek kullanılması önerilir.

Bir cevap yazın