Mutlu Bir Birlikteliğin Tüyoları

  • blank
  • blank
  • blank
  • blank

Mutlu bir birliktelik sözü size hayal gibi geliyor olabilir. Ama aslında bu o kadar da hayal olan, imkânsız bir şey değil. Sadece dediklerime kulak verip bunları uygulamak için çabalamanız yeterli olacaktır. Kendiniz ve sevdikleriniz için buna değer.

İlk kural kavga etmenin normal olduğunu kabul edin. Ama tartışırken bile asla birbirinize olan saygıyı yitirmeyin. Çok sert geçen tartışmalar sonucu yalnız kalıp biraz düşünün. Kızgın duygularınızı biraz serinletin. Sizin de haksız olabileceğinizi, kör noktalarınızı, yanlışlarınızı bulun. Sevdiğiniz kişinin hatalarından çok olumlu davranışlarına odaklanın. Böylece kızgınlığınız hafifleyecektir. Kendinizi hazırlayın ve onunla tekrar konuşun. Bu kez asla sen diye başlamayın. Ben diye başlayıp, suçlayıcı olmadan konuşmayı sürdürün. Ne kadar kızgın olursan ol, ona sarıl, sımsıkı ve boynunu öp. Zaten gerisi gelecektir. Kimin suçlu olduğu fark etmez iki seven kişi de mutlu olup, pişman olacaktır.

Beraber ikinizin de sevdiği etkinlikler yapın. Hareketler içinde birbiriniz keşfedin. Kendinizden çok onunla ilgilenin. En sevdiği şarkılar, en sevdiği yemek, en sevdiği film gibi. Ona minik sürprizler yapın ve onu çok şaşırtın. Size çok daha fazla başlandığını, kendini özel hissettiğini görecek ve mutlu ilişkinizi oluşturacaksınız.

İlişkinin sırrı ben kavramından biz kavramına geçebilmektir. Sıradan ilişkide ben vardır. Mutlu ilişkide ise biz vardır. Biz için her şey yapılır ve mutlu ilişki oluşur.

 

Mutlu Evliliğin 10 Sırrı

Kurallara Uymak
“Eğer birbirinize bayılmıyorsanız, işler yürümeyecek. Herhangi bir şeyin sizi birbirinize saygı duymaktan alıkoymasına engel olun. Beraber yaşlanmak tam da bu demek, yani vücutlarınızın değişeceğinin ancak sevdiğiniiz insanın içeride kalacağını bilmeniz gerek.”

Altın dokunuşu
“Hızlı yaşam takvimimize rağmen, ben ve kocam küçük jestler için her zaman zaman buluruz, bir gülümseme, küçük bir dokunuş ve hızlı bir öpücük. Eğer aynı odadaysak bana hafifçe dokunur, böylece yakın hisseder ve bir bağ kurarız.”

Anlaşamadığınızı kabul edin.
“En mutlu evliliklerde bile, 2 insanın anlaşamadıkları olur. Günlük hayatımızı etkilemeyen konularda, ben ve kocam anlaşamadığımızı kabul etmeye oldukça açığız. Her zaman anlaşamayacağımızı biliyoruz ama arada bir bir şeyler tartışmak eğlencelidir.(politika vedini görüşler gibi). Uzlaşmamız gereken konuslarda, çocuk yetiştirmek gibi, her zaman tartışırız ve bir orta yola ulaşırız. Böylece gücenme olmaz. Sadece sakin olur ve bir yolunu buluruz.”

Dövüş fuarı
“Tartışmaktan korkmayın, ama saygılı olun. Kişisel saldırıdan bulunmadan konuya bağlı kalın, ve müzakere etmeyi ve uzalşmayı öğrenin. Dürüst ama yapıcı eleştiriler uzun dönemde evliliğinizi sağlamlaştırır.”

Aşk savaş alanı değildir
“Eşinizle kavgalarınızda hiçbir zaman seksi bir araç olarak kullanmayın. Örneğin, seksi anlaşma aracı olarak kullanmak daha sonra sorun yaratır. Her zaman iletişim kanallarını açık tutun. Eğer kapanırsa danışmanlık almayı düşünebilirsiniz. Evlilikte aşkın bir çok evresi vardır, bu nedenle aşkınız ve özel hayatınızı arada bir değiştirmeye hazır olun. İkinizde değişimin cinsel tatmini dışarıda aramak için bir neden olmadığını anlamalısınız.”

Çocuk konusuna önceden karar verin
“Çocuk sahibi olma konusunu sadece evlenmeden önce değil, evlendikten sonra da devam eden bir diyalog olarak sürdürün. Kocam ve ben çıkarken anne baba olma konusunu konuşmuştuk İkimizde çocuk sahibi olmak istediğimizi biliyorduk ve sayıda bile karar vermiştik. Ama 3. çocuğumuzdan sonra kocam bana bunun son olması düşüncesiyle geldi. Bunu bir yıl düşündükten ve tartıştıktan sonra, başta 5 tane istememize rağmen 3 de durmaya karar verdik. Evlilikteki her şeyde olduğu gibi, iletişim anahtar.”

Parasal konularda açık olun
“Mali konular genelde bir evliliğin bozulmasına neden olurlar, o yüzden para hakkında üretici ve dürüst olarak konuşmak önemli. Olabildiğiniz kadar dobra ve açık olun ki paranızın nasıl harcandığı konusunda bir gizli anlaşmazlık kalmasın. Evinizde paranın nasıl tutulduğuna dair biriniz huzursuzsa, bunu hemen çözün. Tabii ki, her zaman anlayışlı olmalısınız ama endişelerinizi serbestçe konuşabilmelisiniz de. En küçük endişenizi bile içinize atmayın çünkü bunun kimseye faydası dokunmayacak. Bir takım olduğunuzu unutmayın.”

Zor anlarını kafasına kakmayın
“Kocam bir çok erkeğin gururunu incitebilecek derecede gelirinde ani bir düşüş yaşadı. Bir çok erkek kendine verilen değeri kazandığı parayla eş tutar. Onun sevdiğim bütün diğer yönlerini ortaya çıkarmanın onu iyi hissettireceğini buldum. Aynı zamanda hangimizin kazandığına bakılmaksızın eve giren paranın ikimiz için olduğunu ona hatırlattım.”

Ailenize eşinizi şikayet etmeyin
“Eşiniz hakkında ailenize sürekli sızlanıp şikayet etmeyin. Unutmayın ki yanlış olsanız bile aileniz ve arkadaşalrınız hep sizin yanınızda olacaktır. Eğer ailenize ve arkadaşlarınıza kocanızı sürekli şikayet ederseniz, onu sevmemeye başlayacaklar ve bu ileride sorunlara neden olacak.”

İş paylaşımı yapın
“İlk evlendiğim zaman, evde yapılması gereken her şeyi benim yaptığımı farkettim. Sonuç olarak oturdum ve benim ve kocamın yaptıklarının bir listesini yaptım ve ona gösterdim. Buna inanamadı ve katkılarımızı çok farklı algıladı. Bu liste konu ile ilgili olarak tartışmaya açıldı ve işleri ikimize de adil görünen bir şekilde paylaştık.”

blankETİKETLER