Hamilelikte Saç Dökülmesi Normal mi? Nasıl Önlenir?

  • blank
  • blank
  • blank
  • blank

Hamilelikte saç dökülmesi genellikle yaşanan bir sorun değildir. Bunun aksine gebelik hormanları saçların daha güçlü ve kalın telli olmasını sağlamaktadır.

Saçlarınız bir döngüde uzar. Saçınızın yüzde doksanı herhangi bir zamanda büyümekte ve diğer yüzde 10’u dinlenmektedir. Dinlenme döneminden sonra saç genellikle dökülür ve yerine yeni teller gelir.

Hamile kadınlar genellikle hamile olduklarında daha kalın saçların tadını çıkarırlar çünkü bu büyüme döngüsü dinlenme döneminde duraklar ve daha fazla saç tutmaya neden olur. Bununla birlikte, bazen kadınlar hamilelik sırasında saçlarını kaybeder. Bu saç dökülmesi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Saç Dökülmesi ve Zayıf Beslenme Arasındaki İlişki

Hamilelik sırasında, beslenme ihtiyaçlarınız büyüyen bebeğinize uyacak şekilde değişir. Birçok hamile kadın anemi yaşar çünkü büyüyen kan dolaşımına yardımcı olmak için demir ihtiyacı tüketimini geride bırakır. MayoClinic’e göre, yetersiz demir alımı saç dökülmesine neden olabilir.

Ek olarak, yeterli miktarda protein almamak, bazı vitamin ve minerallerin yetersiz alımı gibi saç dökülmesine neden olan beslenme kaynaklı etmenlerde bulunmaktadır. Öte yandan, retinol A vitamini formu gibi bazı vitaminlerin çok fazla alınması da saç dökülmesine neden olabilir.

Hastalık ve Saç dökülmesi

Bazı hastalıklar saç dökülmesine neden olur. Bunlar, gestasyonel diyabet dahil diyabet ve cildin herhangi bir yerinde ortaya çıkabilecek bir mantar enfeksiyonu olan saçkıran olabilmektedir.

Yüksek tansiyon, anksiyete ve depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir. Bir hastalığın veya bir ilacın saç dökülmesine neden olduğundan şüphelenirseniz, bebeğiniz için zararlı olabileceği için doğum uzmanınıza danışmalısınız.

Hormonal Değişiklikler

Saç dökülmeniz, hamileliğinizin bir sonucu olarak yaşadığınız normal hormonal değişikliklerden kaynaklanabilir. Vücut dramatik bir hormonal değişim geçirdiği her zaman, normal saç büyüme döngünüz durabilir veya düzensiz hale gelebilir.

Bu da telojen effluvium veya aşırı saç dökülmesine neden olabilir. Telojen effluvium, hamileliğinizle ilişkili dramatik duygusal değişikliklerden de kaynaklanabilir. Bu durum genellikle müdahale olmadan iki ila üç ay içinde kendini düzeltir.

Hamilelikte Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi tıbbi bir acil durum değildir, ancak beslenme eksikliği veya hastalık gibi altta yatan nedeni hem siz hem de bebeğiniz için ciddi olabilir.

Sonuç olarak, aşırı miktarda saç döktüğünüzü fark ederseniz doğum uzmanınıza danışın. Bu arada, saçınızı aşırı taramaktan veya saçlarınızı kırmanıza neden olabilecek sıkı bir at kuyruğu gibi sıkı saç stilleri kullanmaktan kaçının.