Ruh sağlığı çoğu hastalığı tetikleyen ve iyileştiren bir güçtedir. Sağlıklı bir düşünme yetisi, pozitif bir bakış açısı kişiyi dıştan gelecek tüm olumsuzluklara karşı adeta kalkan gibi korur. İyiyi görmeye çalışmak, insanları ve tüm canlıları içten sevebilmek, bunu yaparken gerçekçilikten uzaklaşmamak önemlidir.

 

Yaşamın içinde ki o ufak ama mutluluk verici anları yakalayabilmek, beklenmedik acı olayların üstesinden gelebilmek için bazen özel bir yardıma ihtiyaç duyarız. Aslında farkında olmak ve birileriyle bunu paylaşmak istemek çok büyük bir adımdır. Aile bireyleri, arkadaşlar, dostlar ile aşılamayan bu konuların bir uzmanla paylaşılması içinden çıkılmaz gibi görünen olayların aslında bir çözümü olduğunu gösterir.

 

Uzman görüşün önemi

 

Bunun içinse bir psikologla iletişime geçmek gerek. Psikologlar sırdaşlar gibidir. Size olumlu bir bakış açısının kapılarını açarlar. Hayata baktığınız pencereyi renklendirir, olayları ele alış biçiminizi iyileştirmenize yardımcı olurlar. İstanbul’dan bir seçim yapmak istiyorsanız beylikdüzü psikolog doktorları deneyebilirsiniz. Alanlarında tecrübe sahibi kimselerdir.

 

Psikoanalitik terapisi, davranışçı terapi, bilişsel terapi, ergen terapisi uzmanı oldukları terapi yöntemlerindendir. Gençlerin ergen dönemlerinde artan olumsuz dış baskılar ve etkilenilebilecek olumsuz aile içi olayların üstesinden sağlıklı bir şekilde gelebilmeleri için terapi çok önemlidir. Çocukluk ve ergenlik dönemi sorunları çözülmez ve iyileştirilmezse yetişkinlik evresinde çok daha büyük sorunlar olarak karşımıza çıkarlar.

 

Depresyon, sosyal fobi, panik atak, dikkat eksikliği, özgüven eksikliği, davranış bozukluğu, şizofreni, otorite krizi, hırçınlığı ve alınganlıklar, cinsiyetçi krizler, okul uyumsuzlukları ergenlikte yaşanabilecek bazı olumsuzluklardır. Bunların bir veya bir kaçı ile bahçeşehir psikolog hekimlerinden destek alarak başa çıkabilirsiniz. Bu tedavi süresinde ailenin tutumunun önemi kadar doktorun yaklaşımı da önemlidir. Yaşanan sorunu bir kalıba oturtup adlandırabilmek iyileştirme sürecinde yardımcı olacaktır.

 

Bu geçici dönem ergenlik en uygun ve hasarsız şekilde atlatılmalı geleceğe uyumlu bireyler olarak adım atılmalıdır. Bu aşamalarda gençleri gerçekten anladığını göstermek, bazı sınırları kaybetmelerine izin vermeden sabırlı, yol gösterici tavırlarda bulunmak, onlarla gerçekten iletişimi kurup duyarlı ve saygılı olmak, kendilerini gerçekten iyi hissetmelerini sağlayacaktır. Daha ayrıntılı bilgi alabilmek ve sorularınızı paylaşabilmek için http://www.hulyatetiklinart.com tıklayınız.